Fed yöneticilerinden faiz mesajı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Kansas City Fed Başkanı Esther George, yüksek enflasyona ve sıcak talebe dikkat çekerek faiz artışlarının gerekliliğini vurguladı.

Gevrek Haber
10:09 -
0 yorumun tümünü göster
Fed yöneticilerinden faiz mesajı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yöneticileri faiz değerlendirmesinde bulundu. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Kansas City Fed Başkanı Esther George katıldıkları etkinliklerde yüksek enflasyon seviyesine atıfta bulunarak faizlerin bir süre daha yüksek kalması gerektiğini belirtti.

Mester, Fed’in tamamen enflasyonu düşürmeye odaklandıklarını, George ise tasarrufu teşvik etmek için yüksek faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini açıkladı.

‘ENFLASYON BİR NUMARALI ODAK’

Mester, dün Cleveland Fed’in ev sahipliği yaptığı sanal bir etkinlikte konuştu. Master, “Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, fiyat istikrarını yeniden sağlamak Fed’in bir numaralı odak noktası olmaya devam ediyor” dedi.

Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefine vurgu yapan Master, “Enflasyonu aşağı yönlü yörüngeye oturtmak için araçlarımızı kullanmaya kararlıyız” dedi.

‘YÜKSEK FAİZ VURGUSU’

Kansas City Fed Başkanı Esther George da dün Şili Merkez Bankası’nın ev sahipliğinde Santiago’da düzenlenen bir panelde konuştu. George şunları söyledi:

“Yüksek tasarrufların tüketime ivme kazandırması ve daha yüksek faiz oranları gerektirmesi muhtemel olsa da, bu hanelerin daha zengin, mali açıdan daha az kısıtlı ve daha iyi sigortalı olduğunu görmemiz kesinlikle olumlu. Ancak bununla birlikte, düşen enflasyon, tasarrufları tüketim yerine teşvik etmemiz gerektiği anlamına gelecek.”

FAİZ KARARI MERAKLA BEKLENİYOR

Piyasalar artışların nereye kadar süreceğini merak ederken Fed yetkililerinden gelecek sinyalleri de yakından izliyor. Fed, bu ay üst üste dördüncü kez faiz oranlarını 75 baz puan artırarak, gösterge faiz oranını yüzde 3,75-4 aralığına getirmişti.

Enflasyonun ekimde beklenenden daha düşük gelmesi nedeniyle yatırımcıların çoğunluğu Fed’in 13-14 Aralık’taki toplantısında 50 baz puanlık bir artışa gitmesini ve gösterge faizin gelecek yıl yaklaşık yüzde 5’te zirve yapmasını bekliyor.

 

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar