Gaziantep Şehir Hastanesi’nde sağlığına kavuştu

Skolyoz hastalığı tanısı konulan kız çocuğu , Gaziantep Şehir Hastanesinde yapılan ameliyatla sağlığına tekrar kavuştu.

Selenay Korkmaz
09:49 -
Gaziantep Şehir Hastanesi’nde sağlığına kavuştu

3 yıl önce  skolyoz hastalığı tanısı konulan 8. sınıf öğrencisi kız çocuğunun sırtında ve belinde bulunan eğrilikler nedeniyle Gaziantep Şehir Hastanesine başvurdu. Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Cebesoy ve ekibinin yaptığı başarılı operasyonla sağlığına kavuşarak şifa ile taburcu oldu.

10 DERECEDEN FAZLA OLAN EĞRİLİK SKOLYOZDUR DİYEBİLİRİZ

Skolyoz hastalığı ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Oğuz Cebesoy, “Skolyoz hastalığını omurga eğriliği olarak tanımlıyoruz. 10 dereceden fazla olan eğrilik skolyozdur diyebiliriz. Hastalık birçok nedene bağlı olmakla birlikle daha çok kız çocuklarında görülüyor. Yüzde 60 - 70 civarında herhangi bir neden ortaya koyamadığımız bir neden. Omurga 30 dereceye ulaşınca akciğeri ve kalp döngüyü bozduğu için hem yürümede zorluk çekiyor hastalar hem de sırt, bel ağrıları ortaya çıkıyor. 60 – 70 dereceyi geçtikten sonra ciddi nefes darlıkları ortaya çıkabiliyor. Aileler genelde görüntü sebebiyle bize geliyor ve tedavi süreci böyle başlıyor. Doğuştan gelen bir hastalık olabiliyor. Fakat dediğim gibi yüzde 70 ortaya bir şey konulmuyor. Çocukluktan gelenler 1 yaşında bile gelebiliyor” dedi.

Gaziantep Şehir Hastanesiimg 8145

BAŞARILI BİR AMELİYAT OLDU
Ameliyatın başarılı geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Oğuz Cebesoy, “Hastamız ilk geldiğinde fizik tedaviler olmuş. Hastada çift eğrilik oluşmuş. O eğriliği düzelttik. Hastanın boyu 5 santim kadar uzadı. Duruşu düzeldi. Omuz dengesizliği ve leğen kemiğindeki dengesizlikler oldukça giderildi. Başarılı bir ameliyat oldu. Ameliyattan sonra birinci gün yürüttük. Hastamız gayet iyi. Üçüncü gününde sağlıklı olarak taburcu ediyoruz” şeklinde konuştu.

DURUŞ BOZUKLUĞU ORTAYA ÇIKTI
Kızlarının eski sağlığına kavuşması için birçok hastaneye gittikleri fakat çareyi  GaziantepŞehir Hastanesinde bulduklarını söyleyen anne, “Kızıma 4’üncü sınıfta teşhis konuldu. 3 yıl boyunca fizik tedaviler, korse kullanımı yaptık ama buna rağmen duruş bozukluğu ortaya çıktı. Oğuz hoca sayesinde sırtındaki kamburluk gitti. Organlara etki etmedi. Çok şükür kızım sağlığına kavuştu” diye konuştu.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar