Erken tanıyla kolon kanserinden kurtuldu

Gaziantep’te yaşayan 40 yaşındaki Bilal Çelik, erken teşhis sonrası kapalı yöntemle uygulanan kolon kanseri ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Gevrek Haber
10:50 -
0 yorumun tümünü göster
Erken tanıyla kolon kanserinden kurtuldu

Son iki aydır karında şişkinlik ve sancı şikayetiyle birçok sağlık kuruluşuna başvuran Bilal Çelik, çareyi Gaziantep Özel Hatem Hastanesinde buldu. Kısa sürede tetkikleri yapılan Çelik’e kolon kanseri teşhisi konuldu. Genel Cerrahi ve Kanser Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Arslan tarafından kapalı yöntemle ameliyat edilen Çelik, aynı gün yürüyebildi. Ameliyat sonrası 7 gün içerisinde taburcu edilen Bilal Çelik, kolon kanseri konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunarak erken teşhisin öneminden bahsetti.

“Hazırlıklarını tamamlayıp ertesi güne ameliyata aldık ve 7’nci gününde taburcu ediyoruz”

Ameliyat hakkında bilgiler veren Genel Cerrahi ve Kanser Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Arslan, “Mart ayının kolon kanseri farkındalık ayı olması sebebiyle öncelikle erken tanının çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Hastamızda kolon kanseri yani kalın bağırsak kanseri tanısı vardı. Yaklaşık 2 aylık bir öyküsü var. Karında gaz, şişkinlik şikayetleriyle acil servislerde tedavi almış ancak şişkinliği artınca ileri tetkik edilmiş ve tanısı konulmuş. Bu tanı sonrasında cerrahi önerilen hasta tarafımıza başvurdu. Hasta başvurduktan sonra, yatış işlemlerini gerçekleştirdik, hazırlıklarını tamamlayıp ertesi güne ameliyata aldık ve 7’nci gününde hastamızı taburcu ediyoruz. İnce bağırsağının son 15 santimetre kısmı ile kalın bağırsağının ilk 30 santimlik kısmını içeren kabaca 50 santimetre bir bağırsak segmenti çıkarıldı. Kalan uçlarda birbirine dikildi. Ameliyat kapalı yöntem ile oldu. Kapalı yöntem hastanın konforu için de iyileşme hızı açısından oldukça güvenli bir yöntem. Kanser cerrahisinde asıl önemli olan yeterince geniş bir şekilde doku çıkarabilmek ve hastalığın yayılma ihtimali olan yerleri temizleyebilmektir. Bunu kapalı yöntemle yapabiliyorsak ki ekibimiz bu konuda profesyonel, laparoskopik cerrahi tercih edilmelidir. Hastamız Ameliyat olduğu gün yürüdü, balonlarını şişirdi, 3 gün damardan mamalarla besledik, son iki gündür katı gıdalarla beslemeye başladık. Tuvaletine gidebiliyor, kusması yok, sağlıkla taburcu olacak. Beklentimiz kemoterapi almaması, buna onkoloji konseyimiz karar verecek. Tecrübemiz ve cerrahi müdahale sırasındaki gözlemimiz bu yönde. Yine bu beyanda beklentimiz hayatına bundan sonra kaldığı yerden çocuklarıyla devam etmesi, dileriz öyle olur” dedi.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar