Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mısır halkı bizimle ters düşmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi

Gevrek Haber
20:00 -
0 yorumun tümünü göster
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mısır halkı bizimle ters düşmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır ile yeniden başlatılan diplomatik süreçle ilgili "Mısır halkı bizimle ters düşmez. Şu anda atılan adımlar aslında bir geçici yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana. Bunun yanında yeni bir gelişme olarak Suudi Arabistan, Yunanistan ile bir ortak tatbikat olayı söz konusu. Ama bir diğer taraftan da Suudi Arabistan'ın şu anda Türkiye'den SİHA talebi var. Kimin eli kimin cebinde belli değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye gelen Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Konsey Üyeleri Zeljko Komsic ve Şefik Caferoviç'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşıladı.

Bosna Hersek ve Türkiye millî marşlarının çalınmasının ardından Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik, tören kıtasını selamladı.

İki ülke resmî heyetlerinin takdiminin ardından, basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik ile Konsey Üyeleri Komsic ve Caferoviç Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa görüşmeye geçti.

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm yönleriyle gözden geçirildiği, ortak altyapı projeleri başta olmak üzere Türkiye-Bosna Hersek arasında iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alındığı öğrenildi. İki ülke arasında ikili ilişkileri güçlendirecek anlaşmaların imzalanmasının da gündemde olduğu belirtildi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan, “30 bin faz aşıyı Bosna Hersek’e göndereceğiz” açıklamasında bulundu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü mekanizmasına işlerlik kazanma noktasında mutabıkız.

* Ülkemizin Bosna Hersek’in başta NATO olmak üzere Avrupa atlantik kurumlarıyla entegrasyonuna olan desteğini bir kez daha teyit ettik.

* Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin somut iş birliği adımlarımızı daha da pekiştireceğine inanıyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Dodik ise yaptığı konuşmada, “Türkiye zor bir pandemi dönemi geçirse de bizlere yardım ettiği için aşı temini konusunda son derece müteşekkirim. Biz Bosna Hersek’te bu aşıları şimdiye kadar temin edemedik” ifadelerini kullandı.

Dodik’in konuşmasının ardından Erdoğan, “Türk Akım noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Dostlarımıza, kardeşlerimize Rusya ile de mutabık kalmak suretiyle bu yapılacak otoyolun bir kenarından da süratle Türk Akımı geçer ve kendilerine bu doğalgazı ulaştırırız. Bundan da bizim açımızdan sorun yok” dedi.

 

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar