Biden’dan Rusya saldırısıyla ilgili açıklama

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik füze saldırılarını kınayarak "bu saldırıların,

Gevrek Haber
09:42 -
0 yorumun tümünü göster
Biden’dan Rusya saldırısıyla ilgili açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna halkına yönelik gayrimeşru savaşının ne kadar gaddarca olduğunu bir kez daha gösterdiği" değerlendirmesinde bulundu.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Rusya’nın bugün Kiev dahil Ukrayna’nın birçok yerine yaptığı füze saldırılarını esefle kınamaktadır.” ifadesini kullandı.

Söz konusu saldırılarda sivillerin yaralandığına, yaşamını kaybettiğine ve askeri olmayan hedeflerin yerle bir edildiğine işaret eden Biden, “Bu saldırılar, Putin’in Ukrayna halkına yönelik gayrimeşru savaşının ne kadar gaddarca olduğunu bir kez daha göstermiştir.” görüşünü paylaştı.

YAPTIRIM KARARI

Biden, saldırılarda yaşamını kaybedenlerin yakınlarına taziye, yaralananlara da acil şifa dilerken Ukrayna’nın sonuna kadar yanında durma, Rusya’ya da yaptırım uygulama taahhüdünü bir kez daha yineledi.

Açıklamasının sonunda Biden, “Bir kez daha Rusya’yı, bu gereksiz savaşa bir an önce son vermeye ve askerlerini Ukrayna’dan çekmeye davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın bu sabah Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine yönelik düzenlediği saldırılarda 84 seyir füzesi ile 24 insansız hava aracı (İHA) kullandığını duyurmuştu. 

 

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar