Vaka sayıları hızla artıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart’ta normalleşme adımlarını açıklamasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından risk haritasını paylaştı.

Gevrek Haber
21:00 -
0 yorumun tümünü göster
Vaka sayıları hızla artıyor!

Dört kategoriye göre belirlenen yeni normalleşmede İstanbul yüksek riskli iller arasında yer aldı. Sağlık bakanılığının dün yayımladığı tabloya göre de İstanbul’da durum kötüye gidiyor.

27 Şubat-5 Mart tarihlerini kapsayan tabloda İstanbul vaka sayısı en çok artan dördüncü il oldu. 6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında da İstanbul 111.57’den 178.25’e yükseldi.

ANKARA

Orta riskli iller arasında yer alan Ankara ise Bakan Koca’nın dün yayımladığı vaka sayısı en çok artan iller arasında yer almadı. Ancak kentte vaka sayısında artış yaşandı. 6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında Ankara 100 binde 54.83’ten 68.53’e yükseldi.

İZMİR

Yüksek riskli iller arasında olan İzmir’de de vaka sayısında artış gözlemleniyor. Bakan Koca’nın dün yayımladığı vaka sayısı en çok artan iller arasında İzmir de yer almadı ancak kentte geçen haftaya göre vaka sayısında gözle görülür bir artış yaşandı.

6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında İzmir 100 binde 64.47’den 78.57’ye yükseldi.

Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tedbirlerin aynı şekilde devam edeceğini belirterek, “Vatandaşlarımızın riski azaltmalarını, şehirlerini bu musibetten kurtulma mücadelesine destek vermesini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız sayesinde yeniden kısıtlamaların ve yasakların geleceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” demişti.

Sağlık Bakanlığı illeri risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayırdı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. İllerde bu kategorilere göre normalleşme adımları uygulanıyor.

Coronayla mücadelede ‘Kontrollü Normalleşme’ döneminde atılacak yeni adımlara göre, yüksek riskli kategoride yer alan İstanbul ve İzmir’de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması pazar günü devam ediyor.

 

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar