Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi

Geçtiğimiz gün Mescid-i Aksa'ya girerek, Kıble Mescidi'nin içinde namaz kılan cemaate ses bombalarıyla saldıran İsrail polisinin müdahalesi sonucunda 205 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Gevrek Haber
09:28 -
0 yorumun tümünü göster
Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi

İsrail'in tepki çeken saldırısına Türkiye'den sert açıklamalar peş peşe geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, saldırıyı kınayarak, "Filistin halkının haklı davasında yanlarındayız" ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bu 'menfur ve pervasız' saldırının durması için çağrı yaptı.

Cuma namazı sonrası Filistinliler, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da akşam ve yatsı namazını kılmak için toplandı. İsrail polisi ise Harem-i Şerif'e girdi. Ses bombası ve plastik mermi kullanarak cemaati dağıtmaya çalıştı.

İsrail güçlerinin, dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Doğu Kudüs'ün farklı noktalarında plastik mermi ve ses bombalarıyla düzenlediği saldırılarda, 205 Filistinli'nin yaralandığı, bunlardan 88'inin Kudüs'teki hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ise ayakta tedavi edildiği aktarıldı.

Yaralanmaların çoğunun plastik mermiyle ve yüz, göz ve göğüsten olduğuna değinilen açıklamada, Filistin Kızılayı'nın, hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurduğu ifade edildi.

Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırı! İsrail polisine Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaşananları kınayarak "İsrail devleti Filistin topraklarında insanlık ve savaş suçu işlemektedir. Dünya bu işgal ve hukuksuzluğa göz yumdukça zulmünü devam ettirecektir. Hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail'in ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Derhal durdurulmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldıran İsrail polisine Türkiye'den tepkiler peş peşe geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girerek ses bombalarıyla saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa'yı derhal terk etmelidir. Bu menfur ve pervasız saldırılar derhal durmalıdır" dedi.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar