Türkiye'de Ölüler Bayramı kutlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Iğdır'da yıllardan beri geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı kapsamında 'Ölüler Bayramı' düzenlendi.

Gevrek Haber
09:33 -
0 yorumun tümünü göster
Türkiye'de Ölüler Bayramı kutlanıyor

Iğdır'da halk bu süreçte mezarlık ziyareti yaparak ölülerine dua ediyor. Bambaşka bir coğrafyadaki Meksika'da da kasım ayında benzer bir bayram düzenlenerek ölülere dua ediliyor.

Geleneklere göre Nevruz Bayramı'ndan önce gelen ilk salı günü insanlar mezarlığa giderek ölen yakınlarının mezarını ziyaret edip Kuran-ı Kerim okur dua eder. Kimisi ise ağlar. Yıkılan, bozulan mezarlar tamir edilir. Bu çerçeve içinde Tuzluca ilçesinde yaşayan Türk kökenli vatandaşlar mezarlığa giderek 'Ölüler Bayramı' kapsamında yakınlarının mezarını ziyaret edip dua ettiler. Kuranı-ı kerim okudular okuttular.

Meksika halkı, her yıl 1 ve 2 Kasım tarihlerinde kutlanan 'Ölüler Günü Festivali'nde hayata veda eden merhumları anıyor.19. yüzyılın sonunda doğan Meksikalı sanatçı Jose Guadalupe Posada'nın çizimlerinden yola çıkılarak düzenlenen 'Ölüler Günü' festivalinde, ölenlerin mezarları süslenerek fener alayı geçitleri yapılıyor. Azizler Günü olan 1 Kasım'da, hayata veda eden çocukların ruhlarının sevdiklerini, ertesi gün ise Tüm Ruhlar Günü'nde hayata veda eden yetişkinlerin hayatta kalanları ziyaret ettiğine inanılıyor.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar