Şimşek Geliyor

AK Parti'de Milletvekili aday listesi merakı artarken, liste başı için Mehmet Şimşek sesleri iyice artmaya başladı.

Gevrek Haber
09:47 -
0 yorumun tümünü göster
Şimşek Geliyor

Uluslararası Haber Ajansı Reuters Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonominin başına Mehmet Şimşek'i getirmeyi planladığını yazdı.

AK Parti'de siyasete adım attıktan sonra 2 dönem Gaziantep Milletvekili olarak görev yapan, Hazine, Maliye ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mehmet Şimşek siyasete deri dönüyor. Şimşek'in dönüşünü Uluslararası Haber Ajansı Reuters'da yazdı.

EKONOMİNİN BAŞINA GELİYOR

Reuters haber ajansına konuşan, Ak Parti'nin taslak seçim beyannamesine hakim dört yetkili, partinin ilk yıllarındaki ekonomi ilkelerine ve serbest piyasa ekonomisi politikalarına dönüşü planladığını söyledi.

İsimlerinin gizli kalmasını isteyen yetkililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonominin başına eski başbakan yardımcısı ve maliye bakanı Mehmet Şimşek'i getirmeyi planladığını belirtti. Reuters, Şimşek'in uluslararası finans çevrelerinde çok saygın bir isim olduğu yorumunu yaptı.

Taslak beyannamenin AK Parti'nin son dönemde izlediği "Yeni Ekonomi Modeli"ne referans vermeyeceği ve partinin geçmişte izlediği daha ortodoks ( genel kabul görmüş) politikalara dönüşü içerdiği aktarıldı.

AK PARTİ ÖZÜNE DÖNÜYOR

Hükümet yetkilisi tasarıdaki ekonomi yaklaşımını, "Bu yaklaşım AK Parti'nin 2002'deki seçim beyannamesiyle çok benzer. Başka bir deyişle AK parti özüne geri dönüyor" olarak yorumladı ve tasarı üzerindeki çalışmaların nihai aşamaya geldiğini ekledi. Reuters'a konuşan üst düzey AKP'li yetkili, beyannamenin kabulü için Erdoğan'ın son onayın gerektiğini ancak şu ana kadar herhangi bir muhalefet şerhi iletmediğini ekledi.

ŞİMŞEK KABUL EDECEK Mİ?

Yetkili "Kabul ederse bu hem kabinede hem de ekonomi yönetiminde radikal değişimler getirecektir" dedi ve Şimşek'i işaret etti; "Tüm Türkiye Şimşek'in yaklaşımını ve başarısını biliyor. Eğer görevi alırsa, ekonomi politikalarında, bürokrasi ve kabine üyelerinde radikal değişimler kaçınılmaz olur."

Reuters'a konuşan başka bir yetkili de sadece Ak Parti'nin değil, Millet İttifak'ından üç partinin daha Şimşek'le çalışmak istediğini belirtti. 

 

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar