Marmaris’te orman yangını: 1 şehit

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Orman Genel Müdürlüğü bir personelin söndürme çalışmaları sırasında şehit olduğunu duyurdu.

Gevrek Haber
14:36 -
0 yorumun tümünü göster
Marmaris’te orman yangını: 1 şehit

Saat 10.15 sıralarında İçmeler Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Kısa süre içerisinde yangın büyüdü. Yangın ihbarı üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve belediye yangın söndürme ekipleri sevk edildi.

Yangına karadan yangın söndürme ekipleri havadan da helikopterlerle müdahale ediliyor. Yangın nedeniyle gökyüzü beyaz dumanla kaplandı. Alevler, turizm işletmelerinin yakınlarına kadar ulaştı. Yangın, bölgede bulunan yerli ve yabancı turistler, işletmeciler tarafından endişeyle izlendi.

Bölgede bulunan görgü tanıklarından Korkut Baltacıgil, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yangın Marmaris ile İçmeler arasında ormanlık bir tepe var orada çıktı. Yangın saat 10.00 sıralarında başladı, devam ediyor şu anda. Yangın ilk başta çok ufak bir noktadan başladı ama çok hızlı bir şekilde yayıldı. Orada elektrik teli var, zannediyorum elektrik kablolarından yangın çıkmış olabilir. Ayrıca hava da çok sıcak ve kuru. 4 helikopter var şu anda müdahale etmeye çalışıyorlar. İlk helikopter bölgeye 30 dakika sonra geldi. Çok yoğun bir duman var, tahmin ettiğim kadarıyla tepenin arkası ciddi derecede yanıyor.”

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 10:30'da çıkan yangına 10:40'ta ilk müdahalenin yapıldığını, bölgeye 6 helikopter, 4 ilk müdahale aracı, 1 dozer, 35 arazöz sevk edildiğini duyurdu. OGM daha sonra yangına müdahale eden helikopter sayısının 10’a, ilk müdahale aracının 7’ye arazöz sayısının 78’e, dozer sayısının da 6’ya çıkarıldığını duyurdu.

Marmaris Belediyesi de “Ciğerlerimiz yanıyor. İçmeler Mahallesi Ilıca mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangına itfaiye, Orman İşletme ve belediye ekiplerimiz müdahale etmektedir. Yangını bir an önce söndürmek için tüm ekipler var güçleriyle çalışmaktadır. Temennimiz büyümeden söndürülmesidir.” paylaşımında bulundu.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, turistik yerlere çok yakın olan bölgede çıkan yangın dolayısıyla can güvenliği için tüm önlemlerin alındığını belirtti. Oteldeki müşterilerin dumandan zarar görmemesi için tedbirlerin had safhada olduğunu ifade eden Kaymakam Ersoy, “Otel yerleşim yerlerinde bulunan benzin ve LPG tankları boşaltıldı. Yangın, henüz kontrol altına alındı diyemeyiz” dedi.

Dumandan etkilenen ve alevlerin arasında kalan Marmaris Orman İşletme Şefliği'nde çalışan Görkem Hasdemir (35) isimli orman işçisinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Bölgeye sevk edilen AFAD ekiplerinin Hasdemir'in cansız bedenini sarp alandan indireceği öğrenildi.

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İçmeler'de halen devam eden orman yangınında bir kahraman personelimiz şehit oldu. Yaşadığımız acının tarifi yok. Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar