Deprem Uzmanından Korkutan Açıklama!

Türkiye’nin deprem haritasıyla ilgili yaşanabilecek olan depremler ve şiddetleri konusunda uzmanlar tarafından uyarılar gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu sefer yaptığı uyarıda o ile dikkat çekti.

Selenay Korkmaz
15:19 -
Deprem Uzmanından Korkutan Açıklama!

Prof. Dr. Ercan'ın Burdur için sosyal medya hesabından yaptığı uyarılar şöyle:"Kırık, sağlam yerdeki sağlam yapıyı keser, öteler, ancak yıkmaz. Yıkan, odaktan çıkan P, S, R sarsıntılarının yapıyla rezonansıdır. Burdur'da kırıklardan kaçacak yer yoktur. Kentin ivedi sarsıntı, yer-yapı rezonansıyla ölçüyle taranması gerekir. Burdur'un Ulucami dolayındaki kesimi, Yukarı Pazar, deprem güvenlidir. Büyük bir kesimi de gevşek dere birimleri üzerine oturmaktadır. Yüksek yapıya asla izin verilmemeli.

Dar gelirlilerin oturduğu eski mahalleler ivedi kentsel dönüşüme sokulmalı, kent büyütülmemelidir. Burdur, basamaklı, düşüntü kırıklarıyla güneye doğru genişlemektedir. Her depremde göl biraz daha çökmektedir. Burdur gölünü besleyen derelere büvet yapılması, gölü kurutmaktadır. Yağış yeterli değildir. Doğal yaşam korunsun. Göl kuruyor. Burdur, Fethiye-Gölhisar- Burdur buruk çukuru içinde, olası eski fosil dalma batma kuşağı içinde yer almaktadır. Düşüntülü, sol yanal atımlı güney kırığının gerilim biriktirme hızı, 0,7 - 1 cm ile 0,3-0,4 cm'lik kuzeyden hızlı olduğundan burulmaktadır. Göl güneyi depremlidir."

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar