Altın fiyatlarında sert düşüş

Gram altında daha önce birkaç kez test edilen ve kırılamayan 492 seviyesi kırıldı ve 483 desteğine kadar düşüşler oldu. Ons altın ise 1810 dolar seviyesine geriledi.

Gevrek Haber
09:24 -
0 yorumun tümünü göster
Altın fiyatlarında sert düşüş

İç piyasada gram altın 486 liradan, çeyrek altın 796 liradan, Cumhuriyet altını da 3.272 liradan işlem görüyor. Peki uzmanlar piyasaların gidişatıyla ilgili ne diyor? İşte cevabı...

İnfo Yatırım FX tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadeler kullanıldı: "İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.42 seviyelerinde başlangıç yapan USD/TRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler bu haftada devam etti ve parite haftanın ilk işlem gününde 8.33 seviyelerini test etti.

Haftanın ikinci işlem gününe de 8.33 seviyelerinde başlangıç yapan USD/TRY paritesinde küresel piyasalarda risk iştahının artması, bununla beraber gelişen ülke para birimlerine taleplerin artması TL’nin dolar karşısında değer kazanması nedenleri arasında yer aldı.

Türk lirasının temmuz ayı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak dolar karşısında yüzde 3 oranında değer kazanımı yaşadığı görülüyor.

Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda ise yurt içinden gelecek olan ekonomik veriler TL tarafında volatilitenin artmasına neden olacaktır. 10:00’da açıklanacak olan TÜFE ve ÜFE verileri yakından takip edilecek.

Geçtiğimiz hafta TCMB 3. Enflasyon Raporu’nu yayımlamış ve bu raporda 2021 yılı enflasyon beklentisini yüzde 12.2’den yüzde 14.1 seviyesine yukarı yönlü revize etmişti. USD/TRY paritesini haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.40 – 8.50 – 8.61 seviyeleri direnç noktaları olarak 8.30 – 8.22 – 8.13 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Geçtiğimiz Temmuz ayında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları temmuzu yaklaşık olarak yüzde 2.5 oranında yukarıda tamamlamıştı.

Geçtiğimiz haftada da Fed’in para politikası kurulu toplantısı gerçekleşmiş ve bir nebze güvercin denebilecek Fed ile birlikte altın fiyatlarında ki yukarı yönlü hareketlenmeler desteklenmişti. Yeni haftaya girdiğimizde ise piyasaların gözü Cuma günü ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi.

Geçtiğimiz hafta Fed kararı sonrasında istihdam piyasasının varlık alımı azaltma konusunda verilecek bir kararda ana faktörlerden biri olarak inceleneceğini belirtmişti. Bu sebeple Cuma günü gelecek olan veri merakla bekleniyor. Bununla birlikte piyasalar ABD kanadından gelen ISM imalat endeksi verisini izledi.

Açıklamaya göre ABD’de söz konusu endeks temmuz ayında beklentileri karşılamadı ve 59.5 olarak gerçekleşti. Veri her ne kadar beklentilerin altında kalsa da, 50 seviyesinin üzerinde gelen veri endekste büyümenin devam ettiğinin işaretini veriyor."

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadeler kullanıldı: "1829 direncinin kırılamaması sonrası satışların geldiğini gördük. Yalnız 1810 desteği üzerinde kalıcılık sağlama çabalarını da takip etmekteyiz.

Bu noktada yukarı yönde hareketlerin görülmesi adına ilk olarak 1829 seviyesinin önemli olduğunun altını çizelim. Bu direncin aşılması sarı metalde 1855 ve 1875 seviyelerine doğru yükselişleri destekleyebilir. 1810 desteğinin kırılması ise geri çekilmenin 1770 ve 1750 desteklerine doğru sürme olasılığını canlandıracaktır."

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar