Serbest piyasada döviz fiyatlarında son durum

İstanbul Kapalıçarşı'da 7,4980 liradan alınan dolar 7,50 liradan, 8,9280 liradan alınan euro ise 8,93 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 7,49 liradan, euro ise 8,93 liradan satılmıştı.

Gevrek Haber
09:46 -
0 yorumun tümünü göster
Serbest piyasada döviz fiyatlarında son durum

Türkiye piyasası kapanışı ardından açıklanacak Fed kararında ABD tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişe ilişkin açıklamalar takip edilecek.

ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde tarihi düşük seviyelerdeki tahvil getirilerinin yükselişe geçmesi TL’nin de aralarında yer aldığı gelişmekte olan para birimlerinde değer kaybı yaratmaya devam ediyor.

Hazine Pazartesi günü 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıllık gösterge tahvilleri, dün ise 2 ve 5 yıllık gösterge tahvilleri yeniden ihraç etti. Hazine bu hafta yaklaşık 7 milyar TL’si piyasadan 8.3 milyar TL borçlandı.

Hazine bu ay toplam 29 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 23.5 milyar TL’si piyasadan 31.2 milyar TL iç borçlanma öngörüyor. Önümüzdeki hafta da 4 borçlanma gerçekleştirilecek.

Asya borsaları Fed’in para politikası kararı öncesinde ABD borsalarını takip ederek geriledi. Yatırımcıların dikkati ise toplantıdan gelebilecek ABD’de para politikasının tahminlerden hızlı normalleşmesine yönelik ipuçlarına çevrildi.

Dolar diğer başlıca para birimleri karşısında değer kazanırken yatırımcılar Fed’in faiz artırımına mı gideceği yoksa ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin daha da yükselmesine müsaade mi edeceğini yakından takip ediyor.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar