Faiz kararı için uzmanlar ne dedi?

Kur, enflasyon ve faiz kısır döngüsü devam ediyor. TCMB bugün beklentileri de aşarak faizi 2 puan daha artırıp yüzde 19'a çekti.

Gevrek Haber
17:01 -
0 yorumun tümünü göster
Faiz kararı için uzmanlar ne dedi?

Türkiye ekonomisinden yüksek kur, yüksek enflasyon ve yüksek faiz kısır döngüsü devam ediyor. Enflasyonda artışın sürmesi ve kurda son dönemdeki artışın ardından Merkez Bankası’ndan bugün faiz adımı geldi.

TCMB, ortalama 100 baz puan olan piyasa beklentilerinin de üzerine çıkarak politika faizini yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltti.

Kararın hemen öncesinde 7,47 olan dolar/TL kuru, kararın ardından 7,32'ye kadar çekildi. Euro/TL'de de 8,93'ten 8,76'ye düşüş görüldü.

Karara ilişkin açıklamasında TCMB, yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin “enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü riskleri dikkate alınarak, önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verilmiştir” dedi.

Ekonomistler Piotr Matys, Emrah Lafçı, Enver Erkan ve Emre Akçakmak kararı sozcu.com.tr'ye değerlendirdi.

Hollanda’nın en büyük bankası Rabobank’ın Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, “Yüksek faiz oranlarıyla TL'yi destekleyerek yılın ikinci yarısında enflasyonu düşürme hedefine tamamen bağlı olduğunu teyit etmesi için bugünkü toplantıda TCMB'nin piyasa beklentilerini karşılaması değil aşması gerekiyordu” dedi.

Bu açından TCMB'nin gerekeni yaptığını ve bugünkü kararlı adımının, enflasyonun büyük bir sürükleyici etkeni olan TL için olumlu olduğunu belirten Matys, yüzde 19'luk faizle TL'nin nominal olarak en çok getiri sağlayan gelişen ülke para birimlerinden biri olduğunu ve reel getiri açısından cazibesinin yılın ikinci yarısında enflasyonun düşmeye başlamasıyla birlikte daha da artacağını söyledi.

 

Son Güncelleme: 2021-03-18 17:09:19

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar