Dolar fiyatlarında son durum…

Haftanın en önemli verisi olan Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklaması geride kalırken dolar/TL, dolar endeksinin son bir ayın en düşük seviyelerine gerilemesi ile 8.10 seviyesinin altına indi.

Gevrek Haber
10:45 -
0 yorumun tümünü göster
Dolar fiyatlarında son durum…

Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'da sabit tutarken, PPK metninde önemli değişiklikler yaptı.

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 19 seviyesindeki politika faizini sabit tutan ancak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine kapı aralayan kararı sonrası 8-8.15 arasında dalgalandıktan sonra dolardaki zayıf seyrin de desteğiyle 8.10’un altında güne başladı.

DOLAR

8,0834

(%0,78)

EURO

9,6798

(%0,85)

ALTIN

458,2444

(%0,76)

TCMB Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentilere paralel yüzde 19’da sabit tuttu. Banka “sıkı parasal duruşun korunmasına” karar verildiğini belirtirken nisan PPK metninde mart ayına göre kapsamlı değişiklikler yapıldı.

Ekonomistler PPK metnindeki değişikliklerin önümüzdeki dönemde faiz indirimine hazırlık mesajı olarak yorumladılar. Öne çıkan iki büyük değişiklik ise Mart ayı PPK metninde yer alan “Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ve “sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir” ifadeleri Nisan ayındaki metinde yer almaması oldu.

Politika faizinin enflasyonun üzerinde belirleneceği bilgisi de ilk kez dünkü PPK metnine yer aldı. Bankacılar dünkü PPK sonrası ay sonundaki enflasyon raporunun öneminin arttığını belirtiyorlar.

Dolar/TL haftaya 8.20’li seviyelerden başlamış ancak dolarda bir süredir görülen küresel değerlenme eğiliminin geçen haftadan itibaren yerini değer kaybına bırakmasıyla birlikte 8’e doğru düşüş eğilimine girmişti.

Küresel piyasalarda dolar ABD Hazine tahvil getirilerinin bir yıldan uzun sürenin en yüksek seviyelerinden gerilemeye devam etmesiyle birlikte üst üste ikinci haftayı da değer kaybıyla kapatmaya hazırlanıyor.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri geçen ay sonunda yüzde 1.776’ya kadar yükseldikten sonra dün gece yüzde 1.528’ye gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesine indi. ABD’nin perakende satış ve istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi bile tahvil getirilerindeki düşüşe engel olamadı.

Dolar endeksi Asya piyasalarında 91.752 seviyesine toparlamadan önce gün içerisinde 91.487 ile neredeyse son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Geçen haftayı yüzde 0.9 kayıp ile kapatan dolar endeksi bu haftayı da %0.5 ekside kapatmaya hazırlanıyor.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bu sabah aynı saatte 412/418 seviyesindeydi. CDS bu hafta 30 baz puana yakın geriledi.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar