Dolar fiyatlarında son durum

Yabancı yatırımcılar güven endişesiyle Türkiye varlıklarını azaltma yoluna giderken, yerli yatırımcıların da yoğun bir şekilde döviz satışı yaptığı belirtildi.

Gevrek Haber
10:13 -
0 yorumun tümünü göster
Dolar fiyatlarında son durum

Dolar/TL 7.90 seviyesinde yatay seyrine devam ediyor. Piyasalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmaları takip edilecek.

Merkez Bankası’nda (TCMB) başkan değişiminin zor ve yeni kazanılmaya başlanan kredibilite yerine soru işaretleri ve güven endişelerini getirirken yabancı yatırımcılar artan risklere dikkat çekerek TL varlıklardaki payını sert azaltıyor.

Yabancıların yaklaşık 20 milyar dolar giriş yaptıkları Kasım 2020 başından geçen haftaya kadar döviz varlıklarını azaltmayı tercih etmeyen lokal yatırımcılar ise pazartesi günü 7.6 milyar dolar döviz satışı yaptılar. Bankacılar lokal döviz satışının pazartesi günü kadar olmasa da dün de devam ettiğini belirtiyorlar.

TL, pazartesi günü dolar karşısında yüzde 10’a yakın değer kaybederken borsa ve bankacılık endeksi de benzer şekilde yüzde 10 değer kaybı yaşadı. Bu TL için son 20 yılda görülen en büyük piyasa ikinci piyasa hareketi idi.

Dün ise dolar/TL 8 seviyesinin hemen altında seyretti ve önceki güne göre anlamlı bir değişim göstermedi. BIST 100 dün kayıpların ardından bir ara pozitife dönerken bankacılık endeksinde yüzde 8 ile satış baskısı devam etti.

Türkiye’nin 10 yıllık gösterge tahvil getirisi pazartesi günü 500 baz puan üzerinde yükselişle yüzde 19’u aşması sonrası dün de benzer seviyelerde yatay seyretti.

 

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar