Altında yükseliş

Ons altın bu hafta 1800 dolar üzerine doğru harekete başladı ve hafta içerisinde 1815 dolar seviyesine doğru bir yükseliş kaydetti.

Gevrek Haber
10:38 -
0 yorumun tümünü göster
Altında yükseliş

Ancak bu seviye aşılamadığı için son iki gündür bu seviyeye doğru tepkilerinde yine zayıf kalıyor. 

Vatandaşlar altın fiyatlarını yakından takibini sürdürüyor. İç piyasada gram altın 502 liradan, çeyrek altın 823 liradan, Cumhuriyet altını da 3.394 liradan işlem görüyor.

Meksa Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde şöyle denildi: "ABD 10 yıllık bono faiz oranındaki gerileme dikkat çekmeye devam ediyor. Enflasyondaki yükselişe ve Fed’in parasal sıkılaştırmayı gündemine almasına rağmen faiz düşüşünün sürmesi gelen alımlar ve güvenli liman arayışıyla izah edilebilir.

Ayrıca aynı çerçevede ABD dolarının değer kazanması da kayda değer bir durum. ABD 10 yıllık bono faiz oranı son beş ayın en düşük seviyesini test ederken %1.30 seviyesinin altını gördü. Dolar Endeksi (DXY) ise 92.50 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Faiz düşüşünün diğer yansıması altın fiyatına (ons dolar) oldu ve tepki yükselişi görüldü. Petrol fiyatlarındaki kâr satışları derinlik kazanmaya başladı."

Gedik Forex tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Ons altın bu hafta 1800$ üzerine doğru hareketine başladı ve hafta içerisinde 1815$ seviyesine doğru bir yükseliş kaydetti.

Ancak bu seviye aşılamadığı için son iki gündür bu seviyeye doğru tepkilerinde yine zayıf kalıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki gevşeme, ons altının 1800$ çevresindeki hareketini desteklemesine karşın dolar endeksindeki (DXY) görünüm altını baskı altında tutuyor.

DXY, 16 Haziran Fed toplantısı sonrası yukarı yönlü bir eğim içerisinde ve geri çekilmelerde sınırlı kalıyor. Bu durumda, altının yükselişini zorlaştırıyor.

Dün, Haziran ayı Fed toplantısı tutanakları takip edildi. Tutanaklarda sürpriz yok, ekonomiyi desteklemeye devam, güvercin tonda yorumlandı. Altın için olumlu. Ons altın için 1806$ - 1813$ - 1821$ dirençler, 1791$ - 1781$ - 1772$ destek noktaları."

İntegral Yatırım Menkul tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: "Bu sabah Dolar/TL 8.69 seviyesinde işlem görüyor. Dolar endeksinin 92.7 seviyesine yönelik yükselişini sürdürmesine rağmen, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1.30 seviyesine yakın seyri gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde ciddi bir baskı yaratmıyor.

ABD’de ISM imalat PMI verisinin beklenti altında kalması ile salgın kaynaklı risklerin devam ettiği ve ekonominin yavaş ilerlediğine yönelik beklentiler 10 yıllık tahvil faizlerini geri çekiyor.

Diğer taraftan, dün 15-16 Haziran tarihinde gerçekleşen Fed toplantısının tutanakları takip edildi. Tutanaklardan çıkan düşünce toparlanmanın tamamlanmadığı, ekonomik görünüme yönelik risklerin devam ettiği yönünde oldu.

Varlık alım programının azaltılması için toparlanmaya dair somut gerekçelere ihtiyaç olduğu belirtildi. Tutanakların ardından dolar endeksinde hafif bir güçlenme oldu. Dolar/TL’de 8.64 seviyesi altında seyirler oluşmadığı sürece beklentiler yukarı yönlü olmaya devam ediyor."

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar