Akınalbella, terlikte dünya devlerine kafa tutuyor

Gaziantep’te faaliyet gösteren terlik fabrikası Akınalbella, ürettiği EVA terlik modelleriyle dünya firmaları arasında 3. sırada yer alıyor.

Gevrek Haber
10:16 -
0 yorumun tümünü göster
Akınalbella, terlikte dünya devlerine kafa tutuyor

Sanayi şehri Gaziantep’te birçok firma gösterdiği başarılarla adından söz ettirirken, Akınalbella firması EVA terlik modelleriyle terlik üretiminde hem yurt içi hem de yurt dışında yaptığı atılımlarla Gaziantep’in gururu oluyor. 1974 yılında toptan ayakkabı/terlik mağzacılık ipe başlayarak ilk fabrikalarını 1989 yılında kurmuşlardır, o günden beri 1 milyon 500 binin üzerinde terlik modeli geliştirerek,190 markanın üretimi kendi üretim tesislerinde yapılıyor. Akınabella Yönetim Kurulu Üyesi Mete Akınal, pandemide terliğe olan talebin arttığını ifade etti. İç piyasadaki markaların terliklerinin yüzde 70’inin firmalarında üretildiğini belirten Akınal, en çok Avrupa'ya ihracat yaptıklarını ifade etti.

"1 milyon 500 binin üzerinde terlik modeli geliştirdik”
Akınabella Yönetim Kurulu Üyesi Mete Akınal 1989 yılından bu yana 1,5 milyonun üzerinde terlik modeli geliştirdiklerini belirterek, “Akınalbella firmamızın kuruluşu dedemin dedesi Ali dedeye kadar dayanıyor. Ali dedemiz Gaziantep’te şehirden alıp köylere ürünler götüren büyük bir tüccardı. Daha sonrası Dedem ve kardeşleri deri tüccarlığı ile devam ettiriyor. Ondan sonra amcam tüccarlık işini terlik toptancılığına ilerletiyor. Terlik konusunda kendisini geliştirdikten sonra kardeşleri ve kuzenleri de işin içine dahil oluyor. Zaman ilerledikçe fabrika kuruyorlar. ‘Akınal’ adında ilk fabrikamızı Küsket'te 1989 yılında kuruyorlar. 1999 yılında Organize Sanayine geçiriyorlar. O günden bugüne kadar da 1 milyon 500 binin üzerinde terlik modeli geliştirdiler” dedi.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar