Hindistan’da Covid kabusu sürüyor

Hindistan'da son 24 saate 360 bin 960 vaka tespit edilmesi ile günlük vaka sayısında dünya rekoru kırıldı. Son 24 saatte 3 bin 293 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkede salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi.

Gevrek Haber
11:50 -
0 yorumun tümünü göster
Hindistan’da Covid kabusu sürüyor

Hastanelerde oksijen tüpünün ve boş yatakların tükendiği Hindistan’da corona virüsü salgınının bilançosu giderek ağırlaşıyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 360 bin 960 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 17 milyon 997 bin 267’ye yükseldiği bildirildi.

Son 24 saatte virüs nedeniyle 3 bin 293 kişinin hayatını kaybettiği ülkede toplam can kaybı sayısının ise 200 bini aşarak 201 bin 187’e ulaştığı belirtildi.

Günlük vaka sayısının 300 binin üzerinde seyrettiği ülkede son 24 saatte görülen vaka ile bir kez daha dünya rekoru kırıldı. Ayrıca 3 bin 293 ölüm sayısı ile ülkede salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedilmiş oldu.

Ülke genelinde toplam 2 milyon 978 bin 709 aktif vaka bulunurken, şu ana kadar 14 milyon 817 bin 371 kişi ise virüsü yenerek hastanelerden taburcu oldu.

Krematoryumlarda yer kalmadı 

3 Mayıs’a kadar karantina uygulamasının yürürlükte olduğu başkent Yeni Delhi’de son 24 saatte 24 bin 149 vaka ve 381 ölüm kayda geçti. Ölüm oranının yüksek seyrettiği ülkede krematoryumlarda yer bulunamazken, Yeni Delhi’de hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri boş arazilere kurulan derme çatma krematoryumlarda toplu halde yakılmaya devam ediliyor.

Yetkililerin, ateş yakmak için parklardaki ağaçları kesmeye başladıkları belirtilirken, hayatını kaybedenlerin yakınlarından da yakma işlemi için odun getirmeleri ve diğer ritüeller için yardım etmeleri istendi.

Dünya genelinde en çok vakanın görüldüğü ülkeler sıralamasında 2. konumda bulunan Hindistan, ölüm sayısında ise ABD, Brezilya ve Meksika’nın ardından 4. sırada yer alıyor.

Bir hastanede daha yangın çıktı 

Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti Mumbai'deki Mumbra bölgesinde özel bir hastanede yerel saatle 03.40 sıralarında yangın çıktı. Polis tarafından yapılan açıklamada, yangın nedeniyle 4 hastanın hayatını kaybettiği, 20 hastanın ise tahliye edilerek yakındaki bir hastaneye sevk edildiği belirtildi.

İki itfaiye aracının müdahale ettiği yangının kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Yangınla ilgili soruşturma başlatılırken ve nedeninin araştırıldığı bildirildi.Geçtiğimiz hafta Hindistan'ın Virar bölgesinde Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bir hastanede çıkan yangında 13 hasta hayatını kaybetmişti.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar