Dünya şokta...

Tam 15 dakika sürdü, insanlar evlerinin anahtarlarını alıp kaçmak zorunda kaldı. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının servis ettiği fotoğraflar, söze gerek bırakmadı.

Gevrek Haber
09:59 -
0 yorumun tümünü göster
Dünya şokta...

Tarihi sıcak hava dalgası yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açtı, on milyonlarca insanın yaşadığı bölgede hayat durdu, bir köyde yaşananlar ise dünyayı dehşete düşürdü.

Kanada'da şimdiye kadar görülen en yüksek hava sıcaklığının kaydedildiği köy, orman yangınları nedeniyle kül oldu. 250 dolayında kişinin yaşadığı Lytton köyünün birçok sakini, duman ve alevler köyü sardığı sırada, eşyalarını bile alamadan kaçmak zorunda kaldı.

Lytton Belediye Başkanı Jan Polderman, BBC'ye yaptığı açıklamada daha önce köy sakinlerine tahliye talimatı verdiğini belirtiyor: "Yaşamımı kurtarabildiğim için şanslıyım. Lytton'dan geriye pek bir şey kalmadı. Yangın her yerdeydi."

Polderman, CBC News'e ise "Bütün kasaba yanıyor. İlk duman görülmesinden sonra aniden her yerde yangın çıkması tam 15 dakika sürdü. İnsanlar evcil hayvanlarını ve anahtarlarını aldılar, arabalarına atladılar ve kaçtılar" dedi.

Vancouver'ın 260 kilometre kuzeybatısında bulunan köyde bu hafta içinde 49,6 derecelik rekor sıcaklık görülmüştü. British Columbia eyaletinde son beş gün içinde 486 kişi hayatını kaybetti. Bölgede son üç ila beş yılda sadece üç sıcaklık bağlantılı ölüm kayıtlara geçmişti.

Haziran ayı ortalaması 21 derece olan British Columbia'da, hava sıcaklığı Haziran ayının son haftasında ülkede verilerin tutulduğu dönemde daha önce görülmedik düzeye yükseldi.

British Columbia'daki birçok evde, yaz ayları genellikle ılıman geçtiği için klima bulunmuyor. Hayatını kaybedenlerin çoğu, havalandırmasız evlerde tek başına yaşayanlar. Bir Vancouver sakini, insanların klima nedeniyle akın ettiği otellerde yer kalmadığını söyledi.

Kuzey Kutbu'na oldukça yakın konumdaki ülkede görülen aşırı sıcak havayla ilgili bilgiler paylaşan Kanada hükümetinin Çevre ve İklim Kurumu (ECCC), "Bu tarihi olayı anlatmaya kelimeler yetmiyor" mesajını yayınladı.

ECCC'den meteoroloji uzmanı Armel Castellan, yüksek sıcaklıkların insanları biyolojik olarak nasıl etkilediğini anlattı: "Her sabah daha da sıcak bir havaya uyanıyoruz. İnsan bedenini susuz bırakan bu sıcaklıklar büyük tehlike oluşturuyor.

Gece sıcaklık düşmesine rağmen, normalde gündüz görülen sıcaklık değerinin üstünde kalıyor. Oysa bedenimiz geceleri bir miktar serinleyip ertesi günkü sıcaklığa hazır hale gelmeye ihtiyaç duyuyor.

Sahil kesimindeki evlerin yüzde 40'ından daha azında klima var. İnsanlar biraz olsun serinlemek için kütüphanelere ve alışveriş merkezlerine gidiyor."

ABD'nin kuzeybatısındaki Oregon'dan, Kanada'nın kuzey kutup bölgelerine kadar geniş bir alanı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının, yüksek basıncın sıkıştırdığı bir sıcak hava tabakasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Normal şartlarda soğuk iklimiyle bilinen ve yaz aylarını da ılıman geçiren bölgelerde sıcaklığın bu derecelere yükselmesi, canlı yaşamı ve çevre üzerinde birçok olumsuz sonuç doğuruyor. Bunlar arasında başı çekenler şöyle:

"İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde yüksek sıcaklığın yarattığı biyolojik zararlar. Hava kalitesinin düşmesi. Orman yangını tehlikesi. Dağlardaki buzulların erimesi ve bunun yarattığı toprak kaymaları. Yüksek sıcaklığa uyumlu olmayan altyapı ve ulaşım sistemlerinin devre dışı kalması."

Kuzey Yarımküre'de hissedilen aşırı sıcaklar, iklim değişikliğinin sonuçları konusundaki endişeleri artırıyor. Uzmanlar, insan kaynaklı küresel ısınma ve iklim değişikliğinin, sıcak hava dalgaları ve aşırı hava olaylarının görülme sıklığını artırdığını belirtiyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) İklim İzleme ve Politikalar Departmanı Müdürü Dr. Omar Baddour, "Sera gazı yoğunluğunun küresel sıcaklıkları artırmasıyla, sıcak hava dalgaları daha sık ve yoğun şekilde görülüyor" yorumunu yaptı.

WMO'ya göre, sıcak hava dalgaları artık daha erken başlayıp daha geç sona eriyor ve bu durum insan hayatını tehlikeye sokan ve çevre üzerinde ciddi etkilere yol açan bir kriz halini alıyor.

İngiltere Meteoroloji Dairesi'nden iklim uzmanı Nikos Christidis, "İnsan kaynaklı iklim değişikliği olmasaydı, Haziran'da ABD'nin ve Kanada'nın batısında sıcaklık rekorları kırılması imkansızdı" değerlendirmesini yaptı.

İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg, Dünya Meteoroloji Örgütü'nün Twitter mesajını paylaşarak, medyanın iklim kriziyle yüksek sıcaklık arasındaki ilişkiyi kuramadığı eleştirisini yaptı: "Birçok medya kuruluşu bağlantıyı kuramıyor. Bunun yerine plajlardaki, havuzlardaki mutlu insanları gösteriyorlar. Birçok kişi aşırı sıcak nedeniyle ölüyor."

Küresel ısınmanın 1,5°C yerine 2°C düzeyine yükselmesi, 420 milyon kişinin daha sıcak hava dalgalarının etkisinde kalması anlamına gelecek. 2018'de sıcak hava dalgalarından etkilenen 65 yaş üzerindeki savunmasız kişilerin sayısı 220 milyonu bularak rekor kırmıştı.

Dünyada ölçülen ortalama sıcaklıklar, sanayi öncesi döneme göre 1,2 santigrat derece artmış durumda. Uzmanlar bu artışın 1,5 derecede tutulmasının küresel ısınmanın etkilerini hafifleteceği görüşünde. Ancak mevcut eğilim, bu eşiğe öngörülenden daha hızlı ulaşılacağını gösteriyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) raporuna göre 2025'e kadar, dünyanın sanayi öncesi seviyelerin 1.5 C derece üzerinde ısınması ihtimali yüzde 40 oranında. 1.5C derece eşiğe ulaşma ihtimali daha önceki araştırmalarda yüzde 20 oranında görülüyordu.

İklim değişikliğiyle bağlantılı riskler arasında, sağlık sorunları, yaşam alanlarının yok olması, gıda güvenliği sorunları, su kaynaklarının yitirilmesi, ekonomik ve sosyal sorunlar sayılıyor.

Yeni veri eklenmemiş.

Son Yazılar